بازگشت به مقالات

اشتراک گذاری پست

ارسال شده توسط: تیک طب Tickteb دسته‌بندی: روانشناسی, مقالات دیدگاه: 0 دیدگاه

خدمات روانشناسی در منزل

امروزه علم روان‌شناسی در ذهن اکثریت افراد جایگاه مخصوص به خود را پیداکرده و تمامی افراد تلاش می‌کنند تا با استفاده از توانایی‌های مشاوران و پزشکان این علم در تمامی عرصه‌های زندگی خود از آن استفاده کرده و مشکلات خود را برطرف کنند.
مشاوره روان‌شناسی عموماً به آن شکلی که در ذهن افراد جای گرفته یعنی با مراجعه فرد بیمار به کلینیک و بازدید روا‌ن‌شناس یا روان‌پزشک و بیمار انجام می‌گیرد.
عموماً فرد مراجعه‌کننده از مشکل خود صحبت می‌کند و درمان‌گر یا روان‌شناس با تکیه‌بر دانش و دانسته‌های خود مشکلات فرد را تحلیل کرده و به قسمت‌های پنهان شخصیت و ذهن فرد مراجعه‌کننده پی برده و مراحل درمان را آغاز می‌کند.
خدمات روانشناسی در منزل و محل کار

انواع روش‌های مشاوره روان‌شناسی:

خدمات مشاوره روان‌شناسی معمولاً به دو صورت کلی انجام می‌گیرند:

 • مشاوره غیرحضوری
 • مشاوره حضوری

مشاوره غیرحضوری

این نوع از مشاوره روان‌شناسی همان‌طور که از نام آن مشخص است به دلایل مختلفی هم‌چون بعد مسافت، راحتی فرد بیمار و سایر موارد دیگر به شکل غیرحضوری میان مراجعه‌کننده و مشاور انجام می‌گیرد.
از مهم‌ترین روش‌های مشاوره‌های روا‌نشناسی غیرحضوری می‌توان به مشاوره روان‌شناسی آنلاین و یا مشاوره روا‌ن‌شناسی تلفنی اشاره کرد که این روش‌ها با استقبال افراد نیز روبرو می‌شوند.
روانشناسی غیر حضوری

مشاوره حضوری

این نوع از مشاوره روان‌شناسی از رایج‌ترین انواع مشاوره‌های روان‌شناسی است که مشاوره با حضور مراجعه‌کننده و مشاور یا پزشک در کلینیک یا دفتر وی انجام می‌گیرد.
خدمات مشاوره روا‌‌ن‌شناسی در منزل نیز یکی از انواع مشاوره روان‌شناسی حضوری است که به‌تازگی ترویج یافته است. ین نوع خدمات را معمولاً مشاور روان‌شناس، روان‌پزشک یا روان‌درمانگر انجام می‌دهند. این افراد به منزل یا محل کار فرد مراجعه کرده و پس از تشخیص علت مشکل یا بیماری، فرایند درمان را آغاز می‌کنند. این روش نیز مزایا و معایب خود را خواهد داشت که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.
روانشناسی حضوری

منظور از خدمات روان‌شناسی در منزل چیست؟

تمامی افراد از این موضوع اطلاع دارند که مشاوره روان‌شناسی از اصلی‌ترین و مورد اعتماد ترین روش‌های درمان بیماری‌های روحی و روانی و همچنین اختلالات روانی رایج در میان افراد می‌باشد و توسط مشاورین روان‌شناسی و روان‌پزشکان صورت می‌گیرد. علاوه بر این با توجه به مشکلات موجود برای برخی از افراد امکان مراجعه به مطب‌های روان‌پزشکی و مطب‌های روان‌شناسان وجود نداشته و یا ترجیح می‌دهند که این خدمات را در منزل خود دریافت کنند. ازاین‌رو از روش‌های جدید مشاوره روان‌شناسی می‌توان به ارائه خدمات مشاوره روان‌شناسی در منزل اشاره کرد که در این مطلب قصد داریم تا به آن بپردازیم.
خدمات روانشناسی
ویزیت بیماری که از مشکلات روحی و روانی رنج می‌برد یا فردی که در زمینه‌ای نیاز دارد تا با یک روان‌شناس صحبت کرده و از وی مشورت بگیرد می‌تواند در منزل فرد نیز صورت بگیرد. در حقیقت خدمات روان‌شناسی در منزل قسمتی از روان‌شناسی و روان‌پزشکی جامعه نگر می‌باشد. به‌طور کلی هدف از این رویکرد جامعه نگر ارائه دادن خدمات بهداشت روان در سطح جامعه بوده و نتیجتاً انتظار می‌رود تا بیماران به خدمات پزشکی و بهداشتی روان دسترسی آسان‌تر داشته باشند و در زمان خود صرفه‌جویی کنند.

به‌طور کلی می‌توان دلایل استفاده از خدمات روان‌شناسی در منزل را به‌صورت کلی به این شکل بیان کرد:

 • طولانی بودن مسافت فرد تا مطب پزشک و مشاور
 • وجود موانع گوناگون جهت هماهنگی وقت مشاوره
 • عدم تمایل فرد جهت بیان مسائل و مشکلات خود در مکانی غیر از منزل خود
 • عدم امکان خارج شدن فرد از منزل به دلیل بیماری یا نقص عضو و …

روانشناسی توسط متخصص در منزل
حال که دلایل استفاده افراد از خدمات روان‌شناسی در منزل را بیان کردیم، قصد داریم تا هدف از ارائه این خدمات را نیز بیان کنیم:

 • ارائه حمایت عاطفی به خانواده و اطرافیان بیمار
 • استمرار داشتن درمان توسط درمان‌گر و تیم درمانی
 • کنترل پیوسته بیمار از جهت عوارض دارویی
 • کاهش رشد مجدد بیماری
 • کاهش هزینه‌های درمان
 • مداخله در بحران‌های خانوادگی و اجتماعی بیمار
 • کاهش فشار روانی موجود بر روی خانواده
 • ارزیابی کارکرد بیمار و انگیزه دادن به وی
 • تشویق بیمار جهت انجام فعالیت‌های مناسب برای او
 • راهنمایی اطرافیان و خانواده بیمار جهت چگونگی برخورد با او

مزایای روانشناسی در منزل

مزایای استفاده از خدمات روان‌شناسی در منزل

از بارزترین مزایای استفاده از خدمات روان‌شناسی در منزل می‌توان به عدم نیاز فرد به صرف زمان جهت مراجعه به کلینیک جهت گرفتن وقت مراجعه اشاره کرد. هم‌چنین لازم به ذکر است که در طولانی‌مدت این روش هزینه کمتری را برای فرد در پی خواهد داشت. با استفاده از خدمات روان‌شناسی در منزل تیک طب تنها با هماهنگی‌های لازم مشاور یا روان‌پزشک به منزل شما خواهد آمد و تمامی زحمات و سختی وقت گرفتن و مراجعه به کلینیک از میان می‌روند. ازاین‌رو تیم ارائه‌دهنده خدمات روان‌شناسی در منزل تیک طب در راستای گسترش حوزه خدمات‌رسانی خود به افراد اقدام به تشکیل تیم ارائه‌دهنده خدمات روان‌شناسی در منزل کرده و ازاین‌پس می‌توانید این خدمات را با بالاترین کیفیت و توسط روان‌شناسان، روان‌پزشکان و روان‌درمانگران و مشاوران متخصص و باتجربه در این حوزه دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به مقالات