چه زمانی کودک نیاز به خدمات پزشک در منزل دارد؟

1398/12/13 در ساعت 17:51:18

برخی از کودکان به دلیل ابتلا به بیماری‌های خاص، به خدمات پزشک در منزل نیاز دارند. در واقع نگرانی والدین در مورد سلامتی کودکان امری کاملا طبیعی است اما هنگامی که کودکان با مشکلات سلامتی مواجه می شوند، مدیریت و کنترل بیماری برای والدین بسیار دشوار خواهد شد.

چه زمانی کودک نیاز به خدمات پزشک در منزل دارد؟

 

چه زمانی کودک نیاز به خدمات پزشک در منزل دارد؟

 

برخی از کودکان به دلیل ابتلا به بیماری‌های خاص، به خدمات پزشک در منزل نیاز دارند. در واقع نگرانی والدین در مورد سلامتی کودکان امری کاملا طبیعی است اما هنگامی که کودکان با مشکلات سلامتی مواجه می شوند، مدیریت و کنترل بیماری برای والدین بسیار دشوار خواهد شد.

به طور کلی کودکان به خدمات بهداشتی، اجتماعی و آموزشی نیاز دارند. ارائه چنین خدماتی در خارج از محیط خانه امری کاملا معمول است اما چه اتفاقی می‌افتد اگر کودک قادر به خارج شدن از منزل نباشد؟ بسیاری از کودکان مبتلا به بیماری‌های خاص در محیط خارج از منزل در معرض خطر قرار دارند.

به همین دلیل برای مراقبت از آنها باید از خدمات پزشک در منزل استفاده کرد. به همین جهت در مقاله پیش رو مواقعی که کودکان به خدمات پزشک در منزل نیاز دارند را بیان خواهیم کرد.

 

چه زمانی کودکان به خدمات پزشک در منزل نیاز دارند؟

جراحت یا آسیب دیدن کودکان برای والدین نگران، بسیار ترسناک است. بسیاری از والدین در چنین مواقعی به مراجعه به اورژانس فکر می کنند، در حالی این امکان وجود دارد که مسافت زیادی تا محل اورژانس وجود داشته باشد و این افراد مجبور باشند که برای ملاقات با پزشک مدت زمان زیادی را انتظار بکشند.

در چنین مواقعی استفاده از خدمات پزشک در منزل، از همه جوانب اقدام بسیار معقولی است اما کودکان چه زمانی به خدمات پزشکی نیاز دارند؟ در ادامه چند بیماری شایع در کودکان، که نیازمند توجه ویژه و خدمات پزشکی هستند را ذکر خواهیم کرد:

 

تب شدید

تب شدید یکی از شایع‌ترین مواردی است که به خدمات پزشک در منزل نیاز دارد. بسیاری از پزشکان درمان تب را توصیه نمی‌کنند مگر اینکه دمای بدن کودک بسیار بالا باشد. دلیل عدم درمان تب در درجه تب پایین، این است که تب و بالا بردن دما یکی از روش‌هایی است که بدن به کمک آن با عفونت مقابله می‌کند.

چنانچه کودک تب داشته باشد، بدان معناست که سیستم ایمنی او در حال مبارزه با بیماری‌ها است. همچنین بسیاری از پزشکان بر این باورند که مهم ترین نکته در مورد تب، دمای بدن نیست، بلکه نحوه عملکرد کودک است. چنانچه کودک به صورت عادی در حال فعالیت باشد، نیازی به خدمات بهداشتی ندارد ولی در صورتی که کودک دچار نوعی بی حسی است، لازم است که از خدمات پزشک در منزل استفاده کند.

 

بثورات پراکنده

وجود بثورات در یک یا دو نقطه از بدن امری طبیعی است اما در صورتی که با چک کردن بدن کودکان دریابید که به صورت تمام بدن او را پوشانده، بهتر است که از خدمات پزشک در منزل استفاده کنید. به دنبال بثوراتی باشید که در بدن به صورت لکه های قرمز یا بنفش دیده شوند. چنانچه این لکه ها با فشار دادن سفید نشوند، این احتمال وجود دارد که نشانه ای از بیماری مننژیت باشند.

بثورات دیگری که باید بدان توجه شود، کهیر روی صورت است. کهیر به عنوان بخشی از یک واکنش آلرژیک شناخته می‌شود. در صورت وجود کهیر روی صورت، این امکان وجود دارد که کهیر داخل دهان یا گلو تشکیل شود و راه تنفسی کودک را مسدود کند. در این صورت ارسال پزشک به منزل امری ضروری است.

 

سردرد شدید

پزشک در منزل برای کودکان

در صورتی که کودکان از سر درد شدید شکایت دارند، هرگز بدون تجویز پزشک داروهای مسکن به آنها ندهید. اگر سردرد کودکان به مدت چند ساعت ادامه پیدا کرد و کودک توانایی انجام فعالیت‌های معمول مانند غذا خوردن، بازی کردن یا تماشای تلویزیون را نداشت، بهتر است که از خدمات پزشک در منزل استفاده کنید.

بیشتر سردردها به دلایل عمومی اتفاق می‌افتد و نشانه ای از مشکل مغزی نیستند اما لازم است که این نشانه ها جدی گرفته شوند. در صورتی که سردرد کودک با سرگیجه، تار بودن دید یا مشکل در راه رفتن همراه بود، حتما از پزشک متخصص درخواست کنید که در منزل شما حاضر شود و کودک را ویزیت کند.

 

درد در معده

درد در معده معمولا به علائمی همچون اسهال و استفراغ همراه است که جای نگرانی در مورد این علائم وجود ندارد. اما در صورتی که اسهال و استفراغ ادامه پیدا کند، باید جدی گرفته شود. به طور کلی چنین علائمی سبب کاهش میزان آب در بدن کودک می‌شود. علائم کمبود آب عبارتند از:

  • کاهش ادرار
  • گریه بدون اشک
  • دهان خشک
  • رنگ پوست پریده

در صورت مشاهده چنین علائمی بهتر است که از پزشکی بخواهید که کودک را در منزل ملاقات کند و خدمات پزشکی لازم را ارائه کند.

 

پزشک در منزل چه خدماتی را برای درمان کودکان ارائه می دهد؟

پزشک در منزل، اقدامات لازم در راستای بهبودی کودک را از پرسش در مورد سابقه سلامتی کودک آغاز می‌کند. این فرد به نگرانی‌های والدین و کودک گوش می‌کند و در نهایت مشکل پزشکی پیش آمده را درک خواهد کرد. در صورتی که شرایط کودک بحرانی باشد، این امکان وجود دارد که پزشک به خدمات پرستار در منزل نیز احتیاج داشته باشد. در نهایت این افراد اقدامات و خدمات لازم برای بهبودی کودک را ارائه خواهند کرد.

بر اساس آنچه بیان شد، نیاز کودک به خدمات پزشک در منزل در شرایط بحرانی امری بدیهی است. استفاده از خدمات پزشک متخصص به کنترل و مدیریت بیماری کمک می‌کند.

 

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%